Nasenspray AL příbalový leták

Nasenspray AL

Nasenspray AL obsahuje léčivou látku xylometazolin hydrochlorid, která patří mezi sympatomimetika. Jedná se o léčivo používané v nosních sprejích nebo kapkách k dočasnému ulevování příznaků ucpaného nosu, které mohou být způsobeny nachlazením, alergiemi nebo sinusitidou.

Xylometazolin hydrochlorid funguje jako adrenergní agonista, který se váže na adrenergní receptory v cévách nosní sliznice. Tím dochází ke zúžení cév a snížení otoku nosní sliznice. V důsledku toho se nosní průchody otevírají, což usnadňuje dýchání.

Před použitím Nasenspray AL je důležité dodržovat pokyny uvedené na příbalovém letáku nebo se poradit s lékařem. Je také důležité dodržovat doporučenou dávku a nepřekračovat délku léčby, protože nadměrné používání nosních sprejů obsahujících xylometazolin může vést k tzv. “rebound efektu”, kdy se příznaky zhoršují po vysazení léku.

Je také třeba mít na paměti, že u některých skupin pacientů, jako jsou děti, těhotné ženy nebo osoby s určitými zdravotními stavy, může být použití xylometazolinu kontraindikováno nebo vyžadovat zvláštní opatrnost. Je proto vhodné se před použitím léku poradit s lékařem.

Příbalový leták

Co je Nasenspray AL a k čemu se používá

Nasenspray AL je nosní sprej, který obsahuje léčivou látku xylometazolin-hydrochlorid (alfa-sympatomimetikum). Xylometazolin-hydrochlorid má vasokonstrikční účinky (vyvolává stažení cév) a tím snižuje otok nosní sliznice.

Nasenspray AL se používá:

  • Ke krátkodobé léčbě ke snížení otoku nosní sliznice při akutní rýmě, při vazomotorické rýmě (projevuje se záchvaty řídkého vodnatého výtoku z nosu a ucpaným nosem) a alergické rýmě (jako je senná rýma)

U chronické rýmy se vzhledem k nebezpečí ztenčení (atrofie) nosní sliznice smí Nasenspray AL používat jen na doporučení lékaře.

Nasenspray AL je určen pro dospělé, dospívající a děti starší 6 let.

Pokud se do 5 dnů (u dětí do 3 dnů) nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Aktuální příbalový leták Nasenspray AL

Napsat komentář