Samosběr jahod 2024 – Rady a tipy, kde a za kolik

Samosběr jahod je skvělou aktivitou, která vám umožní zažít čerstvou chuť a vůni zralých jahod přímo z pole. Zde je několik tipů pro samosběr jahod.

  • Vyberte si správný čas: Jahody nejvíce dozrávají v letních měsících, obvykle od května do srpna, v závislosti na geografické poloze a podnebí vaší oblasti. Zjistěte si, kdy je nejlepší čas pro sběr jahod ve vašem konkrétním regionu.
  • Najděte zahradu nebo farmu: Vyhledejte lokální zahrady nebo farmy, které nabízejí samosběr jahod. Mnoho farem umožňuje návštěvníkům vstup na pole a sběr jahod za určitou cenu. Samosběr jahod je možný v Praze, Brně, Vraňanech, Holešově, Prostějově, Lhotě pod Libčany, Šakvicích, Olomouci, nebo třeba Kunraticích. Stačí zadat do Google „samosběr jahod + město“, případně jen „samosběr jahod“ a google vám nabídne nejbližší možnosti s ohledem na vaši lokalitu.
  • Připravte se na sběr jahod: Před návštěvou jahodového pole si připravte vhodné oblečení a obuv. Doporučuje se nosit pohodlné a lehké oblečení, klobouk nebo čepici, sluneční brýle a opalovací krém. Mějte také s sebou košíky nebo nádoby na sběr jahod.
  • Vybírejte pouze zralé jahody: Při sběru jahod hledejte plody s intenzivní červenou barvou, které jsou pevné a světle lesklé. Ověřte si, že jahody jsou zcela zralé, ale ne přešlé.
  • Sbírejte opatrně: Pečlivě utáhněte stopku jahody u kořene a opatrně ji utáhněte. Nepřetahujte jahody, abyste nepoškodili rostlinu nebo nevytrhli květní pupeny.
  • Dodržujte pokyny a provozní řád: Některé zahrady nebo farmy mají pravidla pro samosběr jahod. Respektujte pokyny provozovatele a dbejte na to, aby sběr jahod byl příjemnou zkušeností pro všechny návštěvníky.

Po sběru si můžete své čerstvé jahody odnést domů a využít je ve vašich oblíbených receptech, jako jsou jahodové koláče, marmelády, smoothie nebo jednoduše je konzumovat samotné jako lahodnou pochoutku.

Kam se vydat na sběr jahod?

Spousta samosběrů je mimo velká města. Není nic jednoduššího, než zadat do google „samosběr jahod“ a najít samosběr, který je vám v rámci vaší lokality nejblíž.

Mezi ty známější a hodně navštěvované samosběry jahod patří třeba v těchto lokalitách: Praha, Brno, Vraňany, Holešov, Prostějov, Lhota pod Libčany, Šakvice, Olomouc, Podůlšany, Kupařovice, Piletice, nebo třeba Kunratice.

Pomoci by vám mohly také stránky samosber-jahod.cz, kde naleznete snad všechny možné samosběry v České Republice.

Cena za jahody oproti ceně v obchodech

Cena za 1 kg jahod se obvykle pohybuje okolo 80 Kč. Může to být víc, může to být méně, ale měli byste především zohlednit kvalitu jahod, to, že víte přesně odkud jsou, a navíc si je můžete natrhat sami.

Oproti cenám v obchodě je cena jahod ze samosběru neporovnatelná. Podle průběhu sezóny mohou být jahody za 140 Kč / kg a později za cenu okolo 80 Kč / kg. Měli byste ale zohlednit především kvalitu jahod, jejich původ a také to, že můžete podpořit regionálního pěstitele jahod.

Napsat komentář